Erken Tanı ile Kansere Karşı çaresiz değiliz.
KANSER zamanında önlenmediği takdirde öldürücü bir hastalıktır.
KANSERE karşı uyanık olmak zorundayız ÇÜNKÜ;

Kanser her yıl % 2 artıyor.
Kanser hastalıklar sıralamasında 2. ölüm nedeni.
Yılda dünyada 7 milyon insan kanser nedeni ile ölüyor.
Bu, her dakika 12 insanın kanserden ölmesi demektir.
Bugün tanı konulabilen hastaların 2/3 ünde tam kontrol sağlanmakta ve geri kalan1/3’ün yarısı da hastalıkları ile yaşar durumda tutabilmektedir.
Hiçbir şey yapamadığımız 1/3’ün yarısıdır. “Kanserden korunma” önemle yerini almıştır. “Erken tanı” bugün kanserden korunmada en önemli köşetaşıdır. Örnek vermek gerekirse, erken tanı konmuş meme kanserinde 5 yıl sağ kalım % 84, koltuk altına az sayıda bile olsa metastaz yapmış hastada aynı sürede yaşam % 56’dır. Erken tanı konmuş hastaların ancak 1/7’sinde etkisiz kalabilmekteyiz. Bu sonuç 6/7’sinin kurtarılabileceği anlamına gelir.

Hangi tümörlerde etkiliyiz?
Testis kanseri
Jinekolojik tümörler
Hodgkin hastalığı
Non-Hodgkin lenfoma
Burkitt lenfoması
ALL,AML
Ewing Sarkomu
Rabdomiyosarkoma
Koryokarsinoma
Meme kanseri
Larynx
Nazofarenks
Prostat – Kolorektal

Nasıl bir korunma?
20 yaşın üzerindeki herkes yılda 1 kere sistemik muayeneden geçmelidir. Bu muayenelerin yanısıra her yıl kadınlarda meme USG ve menopozdan sonra mamografi yapılmalıdır. Kadınlarda genital sistem muayenesi ve pap smear muayenesi her yıl yapılmalıdır.
Bugün kolon,mide,over,testis,meme,akciğer kanseri,prostat kanseri gibi kanserlerde kan muayenesi yoluyla tanıya varılabilmektedir. Bu testler her yıl yapılmalıdır. Unutmayın ki, bu testlerin yapılması kolesterolünüze bakılmasından daha önemlidir.